ASEBAY Ar-Ge Sağlık Bilişim Limited Şirketi
ASEBAY Ar-Ge Sağlık Bilişim Limited Şirketi
 

 

Asebay Arge Sağlık LTD ŞTİ 2018 yılında Trakya Üniversitesi Edirne Teknoloji geliştirme bölgesi Trakya Teknopark’ta kurulmuştur. Temel faaliyet alanı sağlık turizm olan medikal teknolojiler ve yazılımlar üzerine Arge çalışmaları yürütmektedir. Asebay’ın misyonu yakın gelecekte sağlık turizminde Türkiye ve Balkanlarda bilinen kalite ve verdiği güvenle ön planda olan kurumsal bir firma olmaktır. Bu misyon doğrultusunda yurtiçi ve yurtdışı iş birliği ile çalışmalarına sürdürmektedir.

Ürün Hakkında: Uzun yıllar doğu tıbbı olarak lanse edilen Akupuntur tedavisinin etkinliği üzerinde sayısız çalışmalar yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. Fakat gerek tedavi de kullanılan noktaların, nokta kombinasyonların yada yapılan seans adedi bilgilerin kayıt edilmemesi büyük bir sorun olarak saptanmıştır. Bir diğer sorunda kullanılacak noktaların doğru tespit edilmesidir. Ayrıca tedaviye başlamadan önce hasta bilgilendirilmesi açısından iğnenin batırılacağı yerlerin tespiti ve hastaya gösterilmesi etik açıdan büyük önem arz etmektedir. Projemizle yapmayı düşündüğümüz inovatif yazılım (Akumobil) sayesinde saptadığımız bu problemler giderilecektir.Ar-Ge süreçleri sonunda bu projenin en temel çıktısı akupuntur ve tedavide kullanılacak yöntemleri içeren bilgilerin belirlenmesi olacaktır. Ar-Ge sürecinin birinci aşamasında literatür ve kitap taramasıyla akupuntur noktalarının lokalizasyonu, etkili olduğu hastalıklar belirlenecektir. Bu süreç boyunca taranan kaynaklar gerektiğinde Türkçe'ye çevrilecek ve elde edilen bilimsel veriler bulut teknolojilerini içeren bir veri tabanı yönetim sisteminde arşivlenecektir. Ar-Ge sürecinin ikinci aşaması yazılımsal ara yüzün geliştirilme sürecidir. Böylece proje sonucunda alt çıktılar bu bilgilere erişimi sağlayan web tabanlı akusoft yazılımı ve mobil uygulama-akumobil olacaktır. Geliştirilen mobil uygulama kullanıcı ara yüzüyle veri tabanı arasında iletişimi sağlayacaktır ve projenin ticarileşebilir ürünü ortaya çıkacaktır.Projenin sonunda elde edeceğimiz ürün sayesinde (Akusoft) 1000'e yakın akupuntur noktası ve kombinasyonların hedefe yönelik belirlenmesinde kolaylık sağlayacaktır. Bu ürünümüz, tüm akupuntur nokta ve kombinasyonlarını içerecektir, aynı zamanda orta ve büyük sağlık merkezlerinde kullanıma sunulacaktır. Ürünümüz sayesinde tedavi aşamasında, akupunturun etkinliği artacaktır.Projemizin ikinci çıktısı ise bu nokta veya nokta kombinasyonların çeşitli anbilim dallarının kullanım alanlarına göre gruplandırılarak alt yazılımlar oluşturulacaktır(akumobil). Örneğin; Dahiliye için Akumobil-dah(Dahiliye bilim dalına ait sağlık problemlerinin tedavisinde kullanılacak akupuntur nokta ve nokta kombinasyonlarını belirleyen mobil yazılım).

Ortaya çıkan bu ürün (Akumobil) apple store, google play, microsoft store gibi mobil uygulama platformları üzerinden kullanıcıların hizmetine sunulacaktır. Belli bir ücret karşılığında indirilebilen bu uygulamanın tamamlayıcı tıp (akupuntur ve mauel terapi tedavisi) tedavisinde kullanılacağı öngörülemektedir. Yabancı dil desteği ile uygulamanın kullanım alanları uluslararası düzeye çıkartılabilecektir. Özetle proje sonunda akupuntur alanında yaygın olarak kullanılabilecek veri tabanı alt yapısını kullanan mobil uygulamalar geliştirilecektir.