TRAKYA ÜNİVERSİTESİ HEYETİ, KUZEY MAKEDONYA CUMHURİYETİ’NE ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ.
 

Çeşitli temaslarda bulunmak ve Teknopark başta olmak üzere yeni projeleri hayata geçirmek için Kuzey Makedonya’da bulunan; Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Murat Türkyılmaz, Trakya Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Özgür Özdemir ile Basın Danışmanı ve Özel Kalem Öğr. Gör. Kıvanç Ada’dan oluşan Trakya Üniversitesi heyeti, Uluslararası Balkan Üniversitesi (IBU), Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Mehmet Sekizkök, Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat ve Kuzey Makedonya Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi’ye ziyaret gerçekleştirdi.

Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi; Teknopark’ın ulaştığı noktanın onlar için etkileyici olduğunu, Trakya Üniversitesi’nin birikiminden yararlanmak ve Teknopark modelini ülkelerine kazandırmak istediklerini ifade ederken Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat, Kuzey Makedonya Teknopark projesinin ülkenin ekonomik gelişimine çok önemli katkılar sağlayacağına inandığını belirtti.

IBU Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem, Trakya Üniversitesi ile güçlü ve köklü ilişkilerinin olduğunu ve kendilerine örnek aldıklarını söylerken Kiril Metodi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nikola Jankulovski ise Trakya Üniversitesi’nin örnek ve güçlü Teknopark modelini Kuzey Makedonya’ya kazandırmanın onlar için de bir prestij meselesi olduğunu dile getirdi.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu: “Balkanlarda Teknopark modelimizin yaygınlaşması için çalışıyoruz.”

AR-GE ve inovasyonun ekonomik olarak gelişmiş toplumların anahtar sözcükleri olduğunu ve dünya ekonomisinde bu iki alanın payının her geçen gün arttığını vurgulayan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, ülkelerin ekonomi ve istihdamına katkı sağlayan Teknopark modelini geçtiğimiz aylarda Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanı Vesel Krasniqi ile imzalanan anlaşma çerçevesinde Kosova’ya taşımak yönündeki ilk adımın atıldığını ve bu modelin Kuzey Makedonya’da da hayata geçirilmesi konusunda görüşmeler yapıldığını ifade etti.

Ziyarette Trakya Üniversitesi ve Kuzey Makedonya Ekonomi Bakanlığı arasında en kısa sürede bir ön protokol imzalanmasına karar verildi.